Вінниця та Вінницька область займають в структурі Українського щита західну околицю Дністровсько-Бузького мегаблоку в місці з'єднання тектонічних зон: Подільської і Средньобузької.
Будова четвертинної товщі регіону визначається геодезією як триярусна. Нижній ярус складений ранньо кембрійськими і докембрійськими метаморфічними породами, які формувалися протягом кількох тектонічних циклів при різних термодинамічних умовах.
За винятком ділянок в долинах річок нижній шар практично повсюдно перекритий опадами покривного ярусу. Потужність покривного комплексу з широко розвиненою площинною корою вивітрювання коливається від 10 до 20 м. Генетичні типи порід варіюються від континентальних глин і пісків до морських вапняків, які домінують на південному заході території.
Досить потужний чохол в 20-30 м формують відкладення антропогену, представлені субаквальними і лесовими фаціальними різновидами. «Схема районування четвертинних відкладень», складена на основі інженерно-геологічних і геодезичних вишукувань, відносить район до лесової області за льодовикової зони.
Геодезичне вивчення четвертинних опадів без повного розрізу відзначає наявність стратиграфічних відділів голоцену. Серед особливостей будови антропогенових накопичень Вінниці і області виділяють:
В районі інженерно-геологічних і геодезичних досліджень покрив антропогену характеризується нерівномірним поширенням і змінною потужністю, яка на півночі регіону коливається від 0,2 до 32 м, а на півдні - від 6 до 8 м.
На території Вінниці поширені сучасні або голоценові накопичення, які належать до елювіальних, алювіальних, алювіально-делювіальних, озерно-болотних, болотних та техногенних генетичних типів. Найрозвиненіші елювіальні відклади повсюдно перекривають давніші світи, виключаючи річкові русла, ставки, відшарування інших порід і місця техногенних змін земної поверхні.
Складні процеси грунтоутворення зумовили різноманітність молодих відкладів, які зрідка наслідують особливостям материнських порід: дерново-підзолистого, сірого лесового, чорноземного типу. У заплавах річок і днищах балок розвиваються лучно-чорноземні грунти, а в торфовищах - болотні і торфяно-болотні грунти. Потужність сучасних елювіальних утворень коливається від 0,5 до 2,5 м.
Геологічна карта регіону відображає повсюдне поширення четвертинних глин, лесів, лесовидних суглинків, алювіальних річкових терас. На північному сході зустрічається піщано-гравійний матеріал, що принесений льодовиком. Широкому розвитку карстів і заболочування перешкоджають водотривкі властивості ґрунтів, слабка фільтрація води і важкі маси суглинків, супісків.
З урахуванням складності геологічних процесів рекомендується геодезичні роботи під будівництво поєднувати зі свердловинним бурінням для детального вивчення грунтів і підземних вод.
1. Близьке до поверхні землі залягання грунтових вод і потужність геологічного шару ускладнюють зведення споруд на лесових основах. З урахуванням особливостей місцевих геологічних процесів і вимог ДБН В.2.1-10-2009 рекомендується проводити дослідження і геодезичні роботи з бурінням мінімум 1 свердловини на всю глибину залягання поверхневих відкладень. Залежно від параметрів ґрунту і результатів діагностики будівельної ділянки глибина буріння може варіюватися від 4 до 15 метрів.
2. Проведення будівельних і ландшафтно-дизайнерських робіт на схилах вимагає виконання інженерно-геологічних вишукувань по всьому профілю накопичень антропогену для запобігання розвитку зсувних процесів. У Вінниці глибина залягання дочетвертинних відкладів може досягати 30 м.
3. Надійне закладання багаторічних садів і інші агрономічні роботи вимагають проведення гідрогеології та геодезії з проколами на різні глибини. Випробування, потрібні для визначення фізико-механічних характеристик ґрунтів, підземних вод і мінімізації загрози підтоплень або деформацій поверхні, викликаних осіданням ґрунтових шарів в зонах лесових рівнин.
Широта застосування інженерно-геологічних досліджень і геодезичних робіт у всіх видах будівництва обумовлена незаперечними перевагами свердловинного буріння під фундамент:
Геодезія з вивченням ґрунтових масивів і підземних вод надають замовнику можливість заощадити бюджет за рахунок прискореного виконання підготовчих заходів і скорочення загального обсягу робіт.
Компанія «ГеоПлан» швидко і за демократичною ціною виконає інженерно-геологічні та геодезичні дослідження для оцінки умов будмайданчика в Вінниці, Гайсині, Жмеринці або Хмільнику. Наявність штатних інженерів і буровиків, які використовують прогресивну апаратуру і методи досліджень, забезпечує грамотне проведення геодезії з метою:
На основі результатів гідрогеології та геодезії експерти оцінюють і прогнозують поведінку об'єкта в часі з урахуванням можливої зміни параметрів підземних вод і рельєфу ділянки. Прогноз фахівців надзвичайно важливий для територій зі складними геодезичними та гідрологічними умовами. Замовляйте геодезичні вишукування і плануйте будівельний бюджет разом з професіоналами компанії Geoplan.