Геологія і геодезія Кропивницького і Кіровоградській області

Сьогодні на зв`язку
Лелека Дмитро Ведучий спеціаліст
Геологія і геодезія Кропивницького і Кіровоградській області

Кропивницький і Кіровоградська область займають більшу частину Придніпровської височини між річками Дніпро і Південний Буг з відмітками висот, які варіюються від 150 до 240 м. Розчленована низинами, пересохлими руслами річок і цокольним терасами Придніпровска височина входить до складу умовно виділеної Української височини.

Звертайтесь в компанію «ГеоПлан»,та наша злагоджена команда вирішить навіть найскладніші задачі в Києві та по всій Україні

отримати консультацію

Особливості формування рельєфу

Геологія і геодезія Української височини в період неогену і антропогену характеризувалася інтенсивними повторюваними рухами. Викликані коливаннями ерозійні процеси залишили сліди, які проявляються:

  • в каньоно подібних конфігураціях річкових низин і яружно-балкових мереж;
  • в 4-6 річкових терасах, що з'явилися в різні періоди.

Для геології та геодезії Української височини також характерні відмітини, залишені низинами річок і талими водами льодовикового часу. В основному це пролягають уздовж меридіанів рівнини, що прорізають водно-льодовикові накопичення.

Рельєфні форми, позначені на геодезичних картах і які виникли під в Ліянь ерозійних процесів в районі Придніпровського плато, відрізняються заляганням лессов на кристалічних масивах. Яри тут розширюються по сторонам і трансформуються в балки, коли наближаються до твердих накопичень Українського щита. Врізаються в магматичні породи річки утворюють схожі на каньйони низини з численними порогами. Розвинені на височини поглиблення до 2 м з діаметром від декількох десятків до 400 м називають «блюдцями», які виникають в місцях, де масиви лесу перекривають пісок.

Характеристика місцевих лессов

Лесова товща, сформована на території Кропивницького і Кіровоградській області геологічними умовами Центральної України - основне середовище для геодезичних вишукувань під будівельні об'єкти. Це наземні мул і субаеральні опади еолово-делювіальні походження, яким властиві:

  • покровное залягання;
  • ритмічна будова;
  • потужність від 3 до 10-15 м;
  • пилуватий складу;
  • підвищена карбонатна засоленість;
  • пухкий стан;
  • відкриті пори.

Леси, сформовані геодезією і геологією степових і напівпустельних природних зон, літологія описує як породи зі специфічними рисами.

Одна з таких рис - чутливість до змін зовнішнього середовища, особливо до вологості. Перепади вологісного режиму активують такі явища геології як ерозія, суфозія і просадка. У матеріалах геодезичних вишукувань зафіксовані численні факти аварійних ситуацій, викликаних суфозіонно-просадними процесами в Кропивницького, Знам'янці, Новоукраїнці, Олександрії.

Проблеми геології та геодезії

Геодезичні вишукування під капітальні об'єкти відзначають схильність природних умов Кіровоградської області до поширення небезпечних процесів.

На правому березі Дніпра найбільш розвинені зсуви, які спостерігаються на схилах балок і в річкових низинах. Виникненню зсувних процесів сприяє неглибоке залягання мергелевих і глиняних водотривких пластів.

2. Лесові і лесовидні грунти поширені в місцях зі слабкою циркуляцією води, схильних до осідання овальних форм діаметром до двохсот метрів. На геодезичній мапі просадочні леси займають 82,64% території регіону.

3. Вапняки і рифи средньосарматского часу сприяють виникненню карстових процесів, що обертаються понорами, тріщинами або зонами вилуговування. У доломітах і карбонітізірованних породах карстові порожнечі підсікати гірничими виробками на глибині в сотні метрів. На території Кіровоградської області карсти займають близько 5%.

На локальній геодезичній карті вказується підтоплення в межах 17 районів і 51 підтоплений населений пункт. В Олександрійському районі над гірничими виробками зафіксовані осідання земної поверхні глибиною 3-5 м і довжиною до 20 м. Небезпечні процеси розвинені на 70% території регіону.

Що рекомендують інженери-геологи
Що рекомендують інженери-геологи

Одна з ключових цілей гідрогеологічних та геодезичних вишукувань для будівельних об'єктів - розробка превентивних заходів та програм.

1.Поверхневе залягання грунтових вод і потужність лесового шару ускладнюють зведення будівель. На підставі гідрогеології, геодезії та вимог ДБН В.2.1-10-2009 для пошуків рекомендується буріння хоча б 1 свердловини на всю глибину залягання шару пухких накопичень. Залежно від ґрунтових параметрів, результатів обстеження обраної будівельної дільниці, ландшафту і діаметра шурфу глибина буріння може варіюватися від 4 до 30 м.

2. Вишукування під капітальні об'єкти і ландшафтно-дизайнерські роботи на схилах з гідрогеологією і геодезією по всьому профілю дисперсних відкладень - кращий спосіб попередження розвитку зсувів і просідаючих процесів.

3. Правильне закладання багаторічних садів, виконання ландшафтно-дизайнерських та агрономічних робіт на об'єкті вимагають свердловин на різні глибини. Фізико-механічні властивості накопичень визначають для мінімізації ризику підтоплення та деформації поверхні, викликаної осіданням ґрунту в зонах поширення дисперсних порід.

Компанія GeoPlan швидко, професійно ально і недорого виконує інженерні вишукування з гідрологією і геодезією об'єкта по всій Україні. Крім вивчення мікростуктури , що набухають властивостей і змін фізико-механічних параметрів пухких грунтів, ми продумуємо заходи щодо захисту об'єкта від усадки і підтоплень. Результати досліджень з гідрогеологією і геодезією дозволяють:

  • оцінити придатність локації для будівництва;
  • вибрати правильне місце для об'єкта;
  • визначитися з відповідним типом фундаменту;
  • уникнути зайвих витрат.

Комплекс досліджень по гідрології та геодезії - це не примха, а гарантія зведення довговічного і безпечного в експлуатації капітального об'єкта.

Чи була корисною стаття?

0 / 5. 0

Отримати консультацію з геологічних і геодезичних вишукувань, а також аерофотозйомки та буріння свердловин Ви можете у наших фахівців

+38 (093) 917-30-30|+38 (068) 917-30-30

Або замовте

зворотній дзвінок