Кропивницький і Кіровоградська область займають більшу частину Придніпровської височини між річками Дніпро і Південний Буг з відмітками висот, які варіюються від 150 до 240 м. Розчленована низинами, пересохлими руслами річок і цокольним терасами Придніпровска височина входить до складу умовно виділеної Української височини.
Геологія і геодезія Української височини в період неогену і антропогену характеризувалася інтенсивними повторюваними рухами. Викликані коливаннями ерозійні процеси залишили сліди, які проявляються:
Для геології та геодезії Української височини також характерні відмітини, залишені низинами річок і талими водами льодовикового часу. В основному це пролягають уздовж меридіанів рівнини, що прорізають водно-льодовикові накопичення.
Рельєфні форми, позначені на геодезичних картах і які виникли під в Ліянь ерозійних процесів в районі Придніпровського плато, відрізняються заляганням лессов на кристалічних масивах. Яри тут розширюються по сторонам і трансформуються в балки, коли наближаються до твердих накопичень Українського щита. Врізаються в магматичні породи річки утворюють схожі на каньйони низини з численними порогами. Розвинені на височини поглиблення до 2 м з діаметром від декількох десятків до 400 м називають «блюдцями», які виникають в місцях, де масиви лесу перекривають пісок.
Лесова товща, сформована на території Кропивницького і Кіровоградській області геологічними умовами Центральної України - основне середовище для геодезичних вишукувань під будівельні об'єкти. Це наземні мул і субаеральні опади еолово-делювіальні походження, яким властиві:
Леси, сформовані геодезією і геологією степових і напівпустельних природних зон, літологія описує як породи зі специфічними рисами.
Одна з таких рис - чутливість до змін зовнішнього середовища, особливо до вологості. Перепади вологісного режиму активують такі явища геології як ерозія, суфозія і просадка. У матеріалах геодезичних вишукувань зафіксовані численні факти аварійних ситуацій, викликаних суфозіонно-просадними процесами в Кропивницького, Знам'янці, Новоукраїнці, Олександрії.
Геодезичні вишукування під капітальні об'єкти відзначають схильність природних умов Кіровоградської області до поширення небезпечних процесів.
На правому березі Дніпра найбільш розвинені зсуви, які спостерігаються на схилах балок і в річкових низинах. Виникненню зсувних процесів сприяє неглибоке залягання мергелевих і глиняних водотривких пластів.
2. Лесові і лесовидні грунти поширені в місцях зі слабкою циркуляцією води, схильних до осідання овальних форм діаметром до двохсот метрів. На геодезичній мапі просадочні леси займають 82,64% території регіону.
3. Вапняки і рифи средньосарматского часу сприяють виникненню карстових процесів, що обертаються понорами, тріщинами або зонами вилуговування. У доломітах і карбонітізірованних породах карстові порожнечі підсікати гірничими виробками на глибині в сотні метрів. На території Кіровоградської області карсти займають близько 5%.
На локальній геодезичній карті вказується підтоплення в межах 17 районів і 51 підтоплений населений пункт. В Олександрійському районі над гірничими виробками зафіксовані осідання земної поверхні глибиною 3-5 м і довжиною до 20 м. Небезпечні процеси розвинені на 70% території регіону.
Одна з ключових цілей гідрогеологічних та геодезичних вишукувань для будівельних об'єктів - розробка превентивних заходів та програм.
1.Поверхневе залягання грунтових вод і потужність лесового шару ускладнюють зведення будівель. На підставі гідрогеології, геодезії та вимог ДБН В.2.1-10-2009 для пошуків рекомендується буріння хоча б 1 свердловини на всю глибину залягання шару пухких накопичень. Залежно від ґрунтових параметрів, результатів обстеження обраної будівельної дільниці, ландшафту і діаметра шурфу глибина буріння може варіюватися від 4 до 30 м.
2. Вишукування під капітальні об'єкти і ландшафтно-дизайнерські роботи на схилах з гідрогеологією і геодезією по всьому профілю дисперсних відкладень - кращий спосіб попередження розвитку зсувів і просідаючих процесів.
3. Правильне закладання багаторічних садів, виконання ландшафтно-дизайнерських та агрономічних робіт на об'єкті вимагають свердловин на різні глибини. Фізико-механічні властивості накопичень визначають для мінімізації ризику підтоплення та деформації поверхні, викликаної осіданням ґрунту в зонах поширення дисперсних порід.
Компанія GeoPlan швидко, професійно ально і недорого виконує інженерні вишукування з гідрологією і геодезією об'єкта по всій Україні. Крім вивчення мікростуктури , що набухають властивостей і змін фізико-механічних параметрів пухких грунтів, ми продумуємо заходи щодо захисту об'єкта від усадки і підтоплень. Результати досліджень з гідрогеологією і геодезією дозволяють:
Комплекс досліджень по гідрології та геодезії - це не примха, а гарантія зведення довговічного і безпечного в експлуатації капітального об'єкта.