Без чіткого розуміння інженерно-геологічний специфіки як самого міста Черкаси, так і всієї Черкаської області в цілому неможливе проведення ніяких геологічних, геодезичних та інженерних вишукувань, а також робіт з буріння свердловин. Геологія Черкаської області досить складна і вимагає цілого ряду геодезичних і інженерно-бурових робіт перед початком використання кожної окремо взятої території з тією чи іншою метою.
Звертайтесь в компанію «ГеоПлан», та наша злагоджена команда вирішить навіть найскадніші задачі в Києві та по всій Україні
отримати консультаціюЧетвертинні відкладення в Черкасах і Черкаській області є континентальними утвореннями. Вони покривають суцільним і порівняно потужним «чохлом» давніші палеогенові пласти.
Геологічні вишукування показують, що походження, матеріальний склад і умови залягання всіх четвертинних відкладень Черкащини обумовлені двома основними факторами:
Четвертинні відкладення в Черкасах про області представлені еоловими, еолово-алювіальними, еолово-делювіальнимі, озерними, флювіогляцнальнимі, гляціальними, алювіальними, елювіальними, делювіальними, озерно-болотними, пролювіальними і зсувними утвореннями.
Потужність четвертинних відкладень коливається від 8 до 70 м (див. Рис 2-3), а основним маркуючим горизонтом є дніпровська морена.
Ніжньо-четвертинні пласти мають поширення в рамках V і IV надзаплавних терас Дніпра. Вони представлені алювіальних і озерним комплексами.
Нижньо-четвертинні плювіальні відкладення залягають повсюдно в основі IV надзаплавної тераси. Вони являють собою порівняно потужну (до 30-35 метрів) піщано-суглинкову товщу. Вишукування показують, що в основі ніжньо четвертинних алювіальних нашарувань залягає пачка перемитих палеогенових пісків з прошарками суглинків потужністю від 0,5 до 1,2 метрів. Вище них залягають світло-сірі, різнозернисті , кварцові і косо шаруваті піски, в загальній масі ,яких зрідка зустрічаються великі гравелисті зерна кварцу, кременю і польового шпату.
Зважаючи на наявність дрібних окатанних уламків кристалічних порід ці піски віднесені до алювіально-флювіогляціальним верствам міндельського (Ліхвінского) заледеніння. Їх потужність коливається від 3 до 14 метрів.
Алювіально-флювіогляціальні піски догори поступово переходять в дрібно- і середньозернисті алювіальні піски світло-сірого, місцями жовтувато-або сизувато-сірого кольору. Часто в них спостерігається коса шаруватість. В пісках переважає фракція від 0,5 до 0,1 метра.
Мінеральний склад легкої фракції - це кварц (до 100%), але в рідкісних випадках спостерігаються польові шпати (до 15%).
У важкій фракції зустрічаються:
В меншій кількості (від 2 до 5%) зустрічаються:
Також там спорадично присутні магнетит, титанів, андалузит і інші рідкісні мінерали.
Геологічні вишукування показують, що по структурно-текстурованим ознаками ці піски є руслової фаціі алювію, а їх потужність коливається в діапазоні від 20 до 25 метрів.
Рис.1. Геологічний розріз по лінії Черкаси - Кременчуцьке водосховище - Кононівка
Іноді в товщі чистих кварцових пісків зустрічаються прошарки піщанистих суглинків жовтувато-сірого кольору або зеленувато-сірих прісноводних мергелів, які представляють собою фації стариці русла і заплавного алювію. На деяких ділянках в верхах алювіальних відкладень зустрічаються поховані торфовища, потужністю від 0,1 до 1 метра.
Повітряна зйомка показує, що окремою проблемою Черкащини є інтенсивний розмив водами Дніпра берега Канівського водосховища. При будівництві в прибережній зоні рекомендується провести комплекс інженерно-геологічних вишукувань для визначення ступеня стійкості прибережної зони до розмиву.
З інженерно-геологічної точки зору будова Черкаської області досить складне, тому краще не нехтувати інженерними дослідженнями грунтів. У поверхневих шарах переважають або темно-бурі в'язкі неогенові глини і леси.
З огляду на геологію Черкас і області можна зробити наступні рекомендації:
Спираючись на вимоги ДБН В.2.1-10-2009 та геологію місцевості можна рекомендувати глибину буріння хоча б 1 свердловини для інженерно-геологічних вишукувань на всю глибину залягання шару поверхневих відкладень. Кількість свердловин залежить від площі забудовується ділянки, але не менше 4 по периметру.
Це дозволить уникнути утворення на ділянці рукотворного болота в результаті невдало спланованого при будівництві відведення води. Також штучне зволоження може створити просідання лесових грунтів.
Отримати консультацію з геологічних і геодезичних вишукувань, а також аерофотозйомки та буріння свердловин Ви можете у наших фахівців
+38 (093) 917-30-30|+38 (068) 917-30-30
Або замовте
зворотній дзвінок