Тернопільська область займає західну частину Подільської височини. Відмітки абсолютних висот понад 400 м і врізи річок завглибшки до 160 м сприяють оголення різновікових масивів порід:
Вишукування з геологією і геодезією виділяють в Тернополі три геоморфологічних райони: Поділля, Опілля і Мале Полісся.
Місцевий рельєф у формі пластоподібної височини характеризується змінними від 115 м до 450 м абсолютними відмітками із загальним нахилом в південну сторону. У північно-західній частині ландшафт набуває форму низьких пагорбів з висотами 200-250 м. У центрі пагорби змінюються рівнинами з гористими Тавтрами, складеними вапняковими скелями з крутими південними схилами шириною понад 10 км і висотою понад 400 м. На півночі розміщуються 400-метрові вершини Кременецьких гір, а на південному заході розчленоване річковими долинами Опілля.
Горбистий західний ландшафт відрізняється від східного, де домінують карстові форми рельєфу. Лесові накопичення покривають височини вододілів Медобори і Кременецькі гори, які представлені залишками зруйнованих відрогів і рельєфами в формі поглиблень або каньйонів. Територія регіону порізана мережею малих приток річки Дністер.
Вимивання і вивітрювання древніх порід міоцен-голоценової системи перетворило карбонати в леси, лесовидні жовтуваті супеси і суглинки. Поведінка відкладів спровокувало появу балочно-ярової мережі. У місцях близького залягання до поверхні легко розчиняються при фільтрації ґрунтових вод карбонати, розвинені карсти, що утворюють воронки, блюдця або печери.
На геодезичній карті регіону широко поширені четвертинні відклади, що майже суцільним чохлом перекривають більш древні накопичення. Виняток становлять окремі ділянки Товтр і північно-західна частина Кременецької височини. Відклади антропогену потужністю до 42 м залягають на неогенових, крейдяних і девонських породах. Виділені групи суміжних шарів складають неоплейстоценовий розділ, представлений трьома ланками і голоценом. Накопичення еоплейстоцена не встановлені інженерними вишукуваннями з геологією і геодезією на території Тернополя та області.
Четвертинні опади представлені двома генетичними типами: субаквальними алювіальними і субаеральними лесовими. Схемою районування четвертинних накопичень України розташування регіону позначено в межах чотирьох підобластей: Малополіської, Подільської, представлених частинами районів Центрально - і Південноукраїнської.
Інженерні, геодезичні умови і сучасний стан території Тернополя, Скалата, Почаєва формуються за участю негативних явищ геології. Виділяють три основні групи екзогенних процесів:
В межах Тернополя та області широко поширені леси і лесоподібні суглинки. Це пухкі породи з підвищеною водопроникністю, капілярністю і концентрацією карбонатів кальцію. Крім небезпечних зсувних ділянок, в області розвинені карсти, які охоплюють 100% території.
На тлі відносної стабільності тектонічного стану Українського кристалічного щита, частиною якого є Волино-Подільська плита, виділяють ендогенні коливальні процеси. Тектонічні рухи проявляються в піднятті території із середньою швидкістю 1-4 мм/рік.
Геодезичні та геологічні вишукування з бурінням інженерних свердловин - кращий спосіб вивчення літологічноъ будови ґрунтових шарів і поведінки грунтових вод.
1. Чутливість просідаючих грунтів до зовнішніх впливів і близьке до поверхні залягання підземних вод ускладнюють зведення будівель на лесових основах. З урахуванням місцевої геології і вимог ДБН В.2.1-10-2009 для інженерних вишукувань з геодезією рекомендується буріння мінімум 1 свердловини на всю глибину залягання поверхневих відкладень. Для Тернополя, Підгайців, Бучача та інших міст області глибина варіюється від 30 до 50 м. Кількість свердловин залежить від площі ділянки, що забудовується але не менше 4 по периметру.
2. На будівництво в районах з проявами карстових процесів впливають розміри, форми, вплив ослаблених зон і розташування провалів під фундаментами. Щоб визначити параметри карстів, бурять інженерні свердловини, глибина і кількість яких залежать від умов геології конкретної ділянки.
3. Закладка багаторічних садів, проведення ландшафтно-дизайнерських та агрономічних робіт вимагають інженерних і геодезичних вишукувань з обладнанням різно глибинних свердловин. Вивчення фізико-механічних властивостей ґрунтових шарів і грунтових вод, зумовлене загрозою можливого підтоплення та деформації поверхні внаслідок просідання грунту або розвитку карсту.
Широке поширення карстових процесів на території Тернополя та області вимагає обов'язкового проведення геодезичних вишукувань з вивченням поведінки грунтових пластів і грунтових вод.
Вишукування з геодезією і геологією під будівництво в Тернополі або області пропонує компанія «ГеоПлан». Щоденне дослідження земних надр принесло нам знання про геодезичні та гідрогеологічні умови всіх областей України. Досвідчені інженери-геологи забезпечують високий професіоналізм і найкоротші терміни виконання досліджень на локаціях будь-якої складності.
Карстові явища ускладнюють зведення інженерних споруд і розумне використання аграрних угідь. Безпека будівельних робіт забезпечується дослідженнями з геодезичними вимірами і бурінням свердловин. В ході обстеження визначають:
Вивчення поведінки карстів в грунтових шарах і грунтових водах зводить до нуля ймовірність виникнення пустот. Геодезичні та гідрогеологічні вишукування від компанії Geoplan - гарантія довговічності споруд, що зводяться в Тернополі та області.