Геологія і геодезія Одеси і Одеської області

Сьогодні на зв`язку
Лелека Дмитро Ведучий спеціаліст
Геологія і геодезія Одеси і Одеської області

Територія Одеси та області розташовується на Причорноморській западині за винятком північної частини, що переходить в Український кристалічний щит. Висоти варіюються від максимальних 160 м на північному заході до 20 м на узбережжі, оскільки низовина нахилена в сторону Чорного моря. Морський берег схильний до зсувів і абразії, що утворює круті обриви або абразійні уступи висотою в кілька метрів. Рівна поверхня центру і сходу порушена глибокими річковими низинами, пов'язаними з пологими ярами.

Звертайтесь в компанію «ГеоПлан», та наша злагоджена команда вирішить навіть найскладніші задачі в Києві та по всій Україні

отримати консультацію

Особливості лесових відкладів

Діяльність еолових, делювіальних і грунтово-елювіальних процесів в посушливих кліматичних умовах сприяла утворенню лесів, які домінують в регіоні. Терміном «леси» позначають:

  • суглинки крупно-пилуваті;
  • призматичні окремі,
  • супеси;
  • глини макропористі, карбонатні, не шаруваті або приховано-шаруваті кремового, світло-бурого або жовтувато-палевого кольору.

У складі лесів виділяють: крупно-пилуватий легкий піщаний макропористий суглинок і велику пилувато слабо макропористу глину. Вододіли і річкові тераси в районі Одеси, Арциза, Болграда, Ізмаїла покриті лесами і лесовідними грунтовими шарами. Потужність накопичень коливається від 5 м на височинах до 30 м на території Причорноморської низовини.

Формування лесів відбувалося в епоху материкових зледенінь під впливом посушливого помірно-холодного клімату характерного для прильодовикової і внельодовикової зони, в яку входить Одеська область. Періоди потеплінь з кліматичними оптимумами сприяли утворенню грунтів на лесових масивах, в товщі яких виділяють:

  • 9 пластів лесів;
  • 9шарів копалин і сучасних ґрунтів.

Накопичення лесових порід супроводжувалося зсувами, поступовими руйнуваннями і вторинними відкладеннями лесовидних суглинків і супісків делювію на схилах низин і балок. Потужність накопичень варіюється від 1 м до 20 м внизу схилу.

Елювіальні відклади сформувалися в процесі вивітрювання в місцях первинного залягання на відслоненнях материнських доантропогенових накопичень. У кристалічній смузі елювій складний дресвою і каоліном, утвореним при руйнуванні гранітів. Поширені елювіально-делювіальні відклади представлені пісками, глинами, супісками, суглинками, сформованими в процесі синтезу зміщених і незміщених продуктів вивітрювання.

Накопичення пролювію утворені пухкими глинисто-піщаними грунтами з глинистими кругляками, вапняковими і песчаниковими уламками, винесеними за ерозійні борозни тимчасовими водотоками. На днищах яружно-балкових мереж з перевідкладеними водними потоками продуктів руйнування гірських порід формуються алювіально-делювіальні товщі.

Умови геології в Одесі і області

Умови геології в Одесі і області

Нестійкі ґрунти характерні для Одеси, Білгород-Дністровського, Рені та інших обласних центрів збільшують важливість геодезичних досліджень з геологією перед запуском будівельних робіт. Серед основних будівельних і господарських проблем регіону виділяють:

  • підвищений рівень підземних вод і перезволоження грунтів;
  • просідання грунтів, що зумовлене надмірною концентрацією вапняку і лесових відкладів;
  • ускладнюючі будівництво зсувні, карстові, ерозійні, абразійні процеси.

Геологія регіону схильна до впливу негативних явищ антропогену, що виявляються в знаменитих одеських катакомбах, які перешкоджають забудові окремих територій. Господарська діяльність провокує просідання грунту і вихід на поверхню грунтових вод з подальшими підтопленнями.

Що пропонують профільні фахівці

Грунтуючись на результатах досліджень з гідрогеологією і геодезичними вимірами, інженери компанії «ГеоПлан» рекомендують буріння свердловин для оцінки ґрунтових пластів Одеси.

1. Лесові основи з близьким заляганням до поверхні підземних вод і потужним шаром ускладнюють зведення споруд. З урахуванням місцевої геології і вимог ДБН В.2.1-10-2009 для геодезичних досліджень рекомендується буріння мінімум 1 свердловини на всю глибину залягання поверхневих відкладів, яка коливається від 4 до 15 метрів, в залежності від діагностики ділянки.

2. Геодезичні вишукування з геологією і свердловинним бурінням по всьому профілю лесових відкладень запобігають розвитку зсувних і просідаючих процесів. В Одеській області, де глибина залягання лесів може досягати 30 м, небезпечно нехтувати інженерними вишукуваннями.

3. Буріння різноглибинних свердловин для визначення фізико-механічних властивостей відкладень - основа надійного закладення багаторічних садів і проведення агрономічних робіт в умовах можливого підтоплення та деформації поверхні внаслідок просідання грунту в зонах поширення лесових відкладень або карстових проявів.

Рекомендаціями визначаються основні принципи вивчення умов геології , види геодезичної зйомки і методи проведення інженерних вишукувань в Одесі і області.

Вибирайте профільних фахівців

Компанія «ГеоПлан» оперативно, професійно і за найкращою ціною виконає геологію і геодезичні дослідження з розвідувальним бурінням під будівництво в Одесі, Балті або Вилковому. На локаціях з лесовими основами або карстовими процесами, крім обов'язкових досліджень, ми визначаємо:

  • Рівень підйому і режим підземних вод;
  • Ступінь вологості і зони аерації ґрунтів;
  • Механізми провалоутворення;
  • Обсяг і небезпеку карстових порожнин.

Свердловинне буріння і випробування в районах розвитку лесу і карсту допомагають визначити специфічні характеристики і гранулометричний склад ґрунтових шарів. Геологія і геодезичні дослідження від компанії GeoPlan гарантують правильний вибір локації і довговічність споруди.

Чи була корисною стаття?

0 / 5. 0

Отримати консультацію з геологічних і геодезичних вишукувань, а також аерофотозйомки та буріння свердловин Ви можете у наших фахівців

+38 (093) 917-30-30|+38 (068) 917-30-30

Або замовте

зворотній дзвінок