Геологія і геодезія Хмельницького і Хмельницької області

Сьогодні на зв`язку
Лелека Дмитро Ведучий спеціаліст
Геологія і геодезія Хмельницького і Хмельницької області

Хмельницький та Хмельницька область розташовуються на західному схилі Українського щита. Регіон займає більшу частину Дністровсько-Бузького мегаблоку , який межує на півночі з Волинським мегаблоком. За геологічною будовою територія відноситься до закритих триярусних районах і характеризується наявністю:

 • четвертинного та дочетвертинного покривних комплексів;
 • складно побудованих складчастих комплексів фундаменту.

За геодезичною схемою районування четвертинних відкладів України регіон займає лесову зону Української платформної рівнини в межах Північної перигляціальної та Центрально-Української підобластей.

Звертайтесь в компанію «ГеоПлан», та наша злагоджена команда вирішить навіть найскладніші задачі в Києві та по всій Україні

отримати консультацію

Четвертинні відклади Хмельницького

За даними геології та геодезичних вишукувань антропогенний покрив регіону характеризується:

 • різноманітністю генетичних типів;
 • не витриманою потужністю, яка залежить від умов накопичення опадів в четвертинний час в рамках різних морфоструктур.

Порівняння особливостей геодезії, геологічної будови, потужностей, впливу неотектонічних рухів і гіпсометричного положення різних ділянок антропогенних накопичень дозволило виділити на території аркуша три райони в Північній перигляціальній підобласті:

 • Любарський В-II-3-а;
 • Хоморо-Тетерівський В-II-3-б;
 • Хмельницький в-II-3-в.

 В Центрально-Українській підобласті також було виділено три райони:

 • Хмельницький В-II-5-а;
 • Літинський В-II-5-б;
 • Летичівський В-II-5-в.

На місцевій топографічній карті відображається і коригується, в ході нових геодезичних вишукувань, розташування і геологічна будова кожного виділеного району.

Особливості четвертинних відкладів

У Хмельницьку антропогенні накопичення покривають суцільним чохлом давніші відклади. Найчастіше це відкладення системи неогену - глини, піски або вапняки верхнього міоцену, рідше - червоно-бурі і строкаті глини, а іноді - кори вивітрювання порід кристалічного фундаменту. У західній частині регіону, в долинах річок Південний Буг та Бужок, антропогенні накопичення залягають на невеликих ділянках порід палеогену.

Не зустрічаються відкладення антропогену тільки в місцях виходів дочетвертинних порід - уздовж долин річок, на крутих схилах балок і ярів. На вододільних плато в межиріччі Південного Бугу та Ікви збереглися найбільш повні розрізи четвертинних накопичень, невитримана потужність яких варіюється від 1 до 40 м.

На денну поверхню виходять переважно відклади верхньої ланки неоплейстоцена. Відкладення середньої ланки зустрічаються на північному сході регіону в межах Любарського району та на обмежених ділянках біля сіл Пархомівці, Грушківці, Новоселиця, Лагодинці, Лисогірка, Суслівка. Виходи на денну поверхню порід нижньої ланки неоплейстоцена спостерігаються в окремих відслоненнях біля сіл Білецьке, Кудинка, а еоплейстоценові накопичення розкриті тільки свердловинами.

Небезпечні геологічні процеси

Небезпечні геологічні процеси

Підсумки геологічних і геодезичних вишукувань свідчать, що в Хмельницьку домінують леси та лесоподібні суглинки. Це пухкі водопроникні породи з хорошою капілярністю і підвищеним вмістом карбонатів кальцію. Малопоширені глинисті грунти зустрічаються невеликими масивами серед лесових порід або там, де леси змиті.

В процесі геодезії створюється місцева топографічна карта, на якій фіксуються зсувні ділянки. Небезпечні явища геології впливають на умови проведення будівельних, ландшафтно-дизайнерських та агрономічних робіт. Ділянки підвищеної небезпеки розташовуються поблизу м. Городок, смт. Веселе, села Каскада Новоушицького району, Верхні Панівці і Цибулівка Кам'янець-Подільського району.

Що рекомендують фахівці

Що рекомендують фахівці

Інженери компанії «ГеоПлан», спираючись на геодезичні дослідження з топографічною зйомкою і знання місцевої геології, рекомендують свердловинне буріння для оцінки умов ділянки, що забудовується.

1) Структурно-нестійкі лесові ґрунти та зсувні процеси ускладнюють зведення будівель в регіоні. Тому з урахуванням діючих нормативів, умов геології і геодезії для інженерних вишукувань рекомендується буріння хоча б 1 свердловини на всю глибину залягання поверхневих відкладень. Це проколи глибиною до 30-50 м, кількість яких залежить від розмірів будмайданчика, але не менше 4 по периметру.

2) Для визначення стійкості зсувонебезпечних схилів, схильності грунтів до просідання та глибини залягання грунтових вод також потрібно свердловинне буріння. Глибина і кількість проколів залежать від складності геології та геодезії досліджуваної ділянки.

3) У місцях з підвищеним ризиком підтоплень і поверхневих деформацій внаслідок просідання грунту виконують дослідження з проколами різної глибини для визначення фізико-механічних властивостей відкладень. Вивчення грунтів гарантує правильний вибір місця для закладки багаторічних садів, проведення ландшафтно-дизайнерських та агрономічних робіт.

Де замовити геодезію під будівництво

Де замовити геодезію під будівництво

Геодезичні вишукування під будівництво в Хмельницьку швидко, професійно і за розумною ціною виконає компанія «GeoPlan». Щоденне дослідження земних надр принесло нам знання про особливості геодезії, поширення і будову ґрунтових шарів у всіх областях України.

Лесові ґрунти та зсувні ділянки, характерні для ландшафту Хмельницька, вимагають правильної оцінки гідрогеологічних і геодезичних умов. Тому в ході досліджень ми:

 • визначаємо закономірності зміни геодезії і гідрогеології під впливом природних і техногенних факторів;
 • шляхом випробування лесових монолітів виявляємо і обгрунтовуємо спосіб, здатний забезпечити збереження структури;
 • оцінюємо мінливість просідання і розраховуємо коефіцієнт надійності лесових грунтів.

Ціна вишукувань залежить від складності ділянки і виду виконуваних робіт. Проведення гідрогеологічних досліджень і геодезії з топографічною зйомкою гарантує експлуатаційну надійність споруд.

Чи була корисною стаття?

0 / 5. 0

Отримати консультацію з геологічних і геодезичних вишукувань, а також аерофотозйомки та буріння свердловин Ви можете у наших фахівців

+38 (093) 917-30-30|+38 (068) 917-30-30

Або замовте

зворотній дзвінок