Геологія і геодезія Дніпропетровська і Дніпропетровської області

  • Головна
  • Блог
  • Геологія і геодезія Дніпропетровська і Дніпропетровської області
Сьогодні на зв`язку
Лелека Дмитро Ведучий спеціаліст

На території Дніпропетровської області відзначається ряд несприятливих геологічних процесів техногенного і природного походження, в тому числі, зсуви, підтоплення, осідання ґрунтів над гірничими виробками, карст і інші.

Звертайтесь в компанію «ГеоПлан», та наша злагоджена команда вирішить навіть найскладніші задачі в Києві та по всій Україні

отримати консультацію

Територія Дніпропетровської області розташована по геоструктурному плану в межах північно-східного боку Українського щита і південного напрямку Доно-Дніпровського авлакогена на півдні Східно-Європейської платформи. Площа всієї області представлена ​​двоярусною будовою, основу якої становить нижній ярус з кристалічного фундаменту, про що свідчать дані геодезичних вишукувань. У формуванні цієї території відзначені метаморфічні, інтрузивні і ультаметаморфічні відклади докембрію. Поверхневий шар становить платформний чохол з фанерозойських осадових відкладів.

За площею область займає 31,93 тис. Км², і в основному представлена ​​пологими горбистими степовими рівнинами з угіддями і орними землями. Дніпропетровська область включає міста обласного значення, села і селища міського типу (р.Дніпро - адміністративний центр обласного значення, міста обласного значення - Кам'янське, Кривий Ріг, Новомосковськ, Нікополь, Павлоград, Марганець, Жовті Води, Вільногірськ, Покров, Синельникове, Першотравенськ, Тернівка, а також районного значення - Апостолове, Верхівцеве, Підгородне, П'ятихатки, Зеленодольськ та інші). Її розчленовує густа мережа балок, ярів і річок. Східна сторона представлена ​​пісочним стрічками шириною до 8 км, розташованих уздовж річки Вовча. Лесами і болотами біля заплави р. Самара обрамлюється північна сторона. Практично 8% цієї площі складають піски, леси і болота.

Особливості основи та складу грунтів

Відкриті і середні відділи складають четвертинних систему терас р. Дніпро, а нижня частина алювіальних пісків на відкладеннях харківської свити відноситься до середнього відділу. Суглинки другої надзаплавної тераси з алювіальними осадовими породами першої та другої надзаплавних терас р. Дніпро відносяться до верхнього відділу.

Поклади середнього відділу, розташовані в другій терасі, слабо розвинені. Відкладення середнього відділу характеризуються одноманітністю. Їх складають грубозернисті піски, диференційовані за глибиною. Сірі разнозерністі осадові породи з галькою і гравієм залягають в нижньому шарі флювіогляціального генезису (потужність 2-4м). Дрібно- і тонкозернисті з жовтуватим або блакитним відтінком алювіальні осадові породи залягають вище. Суглинки і суспесі (потужність до 7 м) знаходяться у верхній частині розрізу середньо четвертинних покладів. Швидше за все вони представляють заплавну фацію аллювію.

Кварцові жовто-сірі алювіальні піски, в деяких місцях охристі, залягають у верхньому відділі. Сортування осадових гірських порід за механічним складом спостерігається в деякій закономірності в вертикальному розрізі. Зокрема, тонко і дрібнозернисті, пилуваті гірські породи складають верхній шар товщі. Грубозернисті піщані відкладення переважають в середньому шарі. Нижня частина, також, як і в верхня, складається з тонко-і дрібнозернистих пісків. Алювіальні відкладення характеризуються змінами по потужності (8-30 м).

Жовтувато-бурі суглинки містяться в верхньому розрізі верхньо четвертинних утворень. Структура грунту макропориста, грудкувата, що містить нальоти карбонатів, а поверхня гумусована. Також переважають середні і легкі різниці, що в деяких місцях переходять в супісь. Перевідкладені алювіальні осадові породи, суглинки балок і річкових долин (елювіальні поклади геоморфологічних рівнів) складають сучасний відділ всіх геоморфологічних рівнів.

Проблеми інженерно-геологічного характеру Дніпропетровської області

На території Дніпропетровської області відзначається ряд несприятливих геологічних процесів техногенного і природного походження, в тому числі, зсуви, підтоплення, осідання ґрунтів над гірничими виробками, карст і інші. В активному стані є 12 зсувів, а загальна їх кількість - 382 одиниць. У трьох районах (с. Добра Надія і с.Новокиївка Солонянського р-ну, Покровське та Капулівка Нікопольського р-ну) відзначається процес зсуву берегів Каховського водосховища. Підтоплення відбувається на території площею понад 7 тис. км², охоплюючи 925 населених пунктів (18 міст, 873 села, 34 СМТ). У карбонатних породах на площі понад 17 тис. км² розвивається карст, а просідання грунту відзначається над гірничими виробками в гірничих відводах Західно-Донбасівських шахт площею 109 км². Ступінь просідання змінюється в межах 0,7-1,4 м. На площі, що займає до 70% території області, поширені лесові ґрунти (22,28 тис. Км²), для використання яких слід враховувати ряд факторів:

  • При проведенні агрономічних робіт, будівництва, закладці багаторічних садів і будь-яких ландшафтно-дизайнерських дій необхідно використовувати свердловинне обладнання на різні глибини, щоб визначити фізико-механічні властивості відкладень. Цей процес необхідний через можливу загрозу підтоплення, деформування поверхонь через просідання грунтів в місцях поширення дисперсних порід і лесових покладів.
  • З огляду на потужність геологічного шару з неглибоким заляганням ґрунтових вод, проблематичним є зведення споруд на лесових основах. Згідно з чинними вимогами і геологію місцевості експерти рекомендують буріння для інженерних і геологічних вишукувань мінімум однієї свердловини на всю глибину залягання поверхневих утворень.
  • Слід керуватися інженерно-геодезичними вишукуваннями лесових і інших дисперсних відкладень при проведенні будівельних та ландшафтно-дизайнерських робіт, щоб не допустити розвиток просадних процесів і зсувів. Геодезичні дослідження проводяться з свердловинним обладнанням на різні відстані із закладкою свердловин.
  • Необхідно враховувати стійкість, схильність до просідання за фізико-механічними властивостями грунтів, а також показниками в грунтових водах глибини залягання. Щоб визначити ці показники, також застосовується свердловинне обладнання. Певні умови ділянки відображаються на показники глибини і кількості несприятливих чинників.

При необхідності проведення геодезичних вишукувань, будівництва, буріння свердловин, пропонуємо скористатися послугами нашої команди фахівців, які володіють кращими сучасними технологіями. Це дозволяє оперативно вирішити поставлені завдання з належною якістю в мінімальні терміни. Відзначимо, що геодезичні дослідження в Дніпрі - делікатний, специфічний інструмент, яким необхідно правильно і професійно користуватися. Тому довіряти виконання всіх робіт слід професіоналам, що дозволить уникнути неприємностей і великих фінансових витрат.

Чи була корисною стаття?

0 / 5. 0

Отримати консультацію з геологічних і геодезичних вишукувань, а також аерофотозйомки та буріння свердловин Ви можете у наших фахівців

+38 (093) 917-30-30|+38 (068) 917-30-30

Або замовте

зворотній дзвінок