Геологія і геодезія Ужгорода і Закарпатської області

Сьогодні на зв`язку
Лелека Дмитро Ведучий спеціаліст
Геологія і геодезія Ужгорода і Закарпатської області

Закарпаття повністю охоплює перетин Східних Карпат шириною до 75 км. Основна частина території простягається між Передкарпатською і Закарпатською рівнинами. Тут розташовані найвищі точки хребта Чорногора - Говерла висотою 2060 м, Піп Іван - 2 021 м, Петрос - 2020 м і вододільного масиву Горган - Братківська - 1788 м, Попадя - 1740 м.

На південно-західному схилі розмістилися Рахівські гори і Полонинський хребет, висоти яких поступово знижуються до Солотвинської котловини та Закарпатської низовини. Північно-східний схил займають Чивчинські і Гринявські гори з точками: Чивчин - 1 764 м, Скупова -1578 м. Тут же розміщуються північні відроги Горган, які при переході до Верховинсько-Путильському нізкогорій поступово знижують висоти від 1800-1200 до 500-300 м.

Асиметричність - загальна особливість хребтів, переважно спрямованих з південного сходу на північний захід. Тому на північному сході вершини короткі і круті, а на південному заході - довгі і пологі. Поверхні інтенсивно розчленованих хребтів з ухилом до 25-45 ° місцями обривисті, покриті уламковими накопиченнями, буковими і хвойними лісами, які на гірських грядах змінюються альпійськими луками.

Звертайтесь в компанію «ГеоПлан», та наша злагоджена команда вирішить навіть найскладніші задачі в Києві та по всій Україні

отримати консультацію

Особливості антропогенних утворень

Горами зайнято вісімдесят відсотків Закарпатській області. Тривала історія розвитку, складний рельєф і геологія зумовили різноманітність молодих геологічних утворень. Численними інженерно-геологічними дослідженнями Карпат були виділені серед четвертинних або антропогенових відкладів, які також називають плейстоценовими, три відділи:

  • еоплейстоцен;
  • нижній, середній і верхній плейстоцен;
  • голоцен.

На гірських вершинах залишилися після льодовикові морени. На рівнинах і в річкових низинах розвинені алювіальні відклади антропогену. У четвертинний час утворилися галечники, туфіти, піщано-гравійні суміші, брили, лесовидні суглинки і глинисто-піщані породи. Дочетвертинні відклади перекриті суцільним шаром накопичень, складених континентальними фаціями, серед яких виділяють накопичення:

  • делювію;
  • елювію;
  • аллювію;
  • льодовикові;
  • техногенні;
  • біогенні;
  • хемогенні;
  • делювіально-колювіальні;
  • елювіально-делювіальні;
  • еолово-делювіальні;
  • елювіально-делювіальні;
  • делювіально-зсувні.

Характер і потужність шарів трьох великих областей: Закарпаття, Прикарпаття і Карпат відрізняються один від одного. Потужність відкладів в верхніх частинах схилів і на вододілах не перевищує 2 м, а біля підніжжя досягає 8 м. У Закарпатті та Прикарпатті в складі накопичень антропогену розвинені відклади алювію потужністю до 141 м, які перекриті субаеральними покривними суглинками товщиною від 1 до 7 м.

Проблеми геології і геодезії під будівництво

Проблеми геології і геодезії під будівництво

Природа Карпат створила сприятливі умови для розвитку широкого спектру небезпечних явищ геології.

1. Слабкі землетруси амплітудою до 3 балів повторюються в Закарпатській області до 8 разів на рік. Найчастіше підземні поштовхи виникають уздовж лінії Сігет-Свалява, в районі Рахова і на ділянці між Ужгородом і Мукачевим.

2. Місця поширення соляних утворень провокують розвиток соляних карстів. Всередині покладів з пластичної, мало тріщинуватої соляної товщі та слабкою циркуляцією водних потоків карстові процеси протікають повільно. Розвиток карстових процесів прискорюється в приповерхневій частині зони вивітрювання і по контурах з потужною фільтрацією. На закритих «Солотвинських копальнях» неконтрольовані потоки води вимивають соляні товщі, утворюючи карстові порожнечі.

3. Селі, 5 зсувонебезпечних ділянок площею до 5 кв. км, руслова ерозія з неблагонадійною зоною довжиною понад 150 км зафіксовані в Закарпатській області.


Тектоніка, умови геології та геодезії надзвичайно ускладнюють місцевий рельєф. Тому фахівці рекомендують перед зведенням споруд проводити інженерні вишукування зі свердловинним бурінням для випробування грунтів.

1. При проведенні будівельних робіт рекомендується виконувати детальне дослідження ділянки за допомогою свердловин. Їх кількість та глибина залежать від рельєфних особливостей, геодезії та геології , що забудовується.

2. Закладка багаторічних садів, проведення ландшафтно-дизайнерських та агрономічних робіт супроводжується обладнанням свердловин на різні глибини для визначення фізико-механічних властивостей ґрунтових шарів. Необхідність досліджень пов'язана з загрозою просідання і деформації поверхні внаслідок просідання грунту або розвитку карстових процесів при штучному зволоженні.

У процесі проходки свердловин

У процесі проходки свердловин отримують дані про місцеві інженерно-геологічні умови, що протікають та можливі небезпечні явища геології, властивості ґрунтів і підземних вод. На основі отриманої інформації проектувальники вибирають тип фундаменту, планують заходи з укріплення грунтів та обґрунтовують режим поливів.

Допомога професіоналів

Компанія Geoplan виконує інженерно-геологічні вишукування на будмайданчиках будь-якої складності швидко, недорого і з дотриманням нормативів. Ужгород , Мукачево, Хуст відносяться до сейсмічно небезпечних зон. Тому ми:

  • застосовуємо в комплексі з сейсмологічними методами інженерно-геологічні аналогії для оцінки схильності локацій землетрусів;
  • виконуємо знімальні, бурові, лабораторно-дослідні та геофізичні роботи;
  • визначаємо показники стану, міцності і деформаційних характеристик грунтів.

За результатами досліджень з геодезією створюється спеціальна карта сейсмічного мікрорайонування для безпечного розміщення капітальних об'єктів. Від точності досліджень залежить стійкість будівель до впливу навколишнього середовища. Звертайтеся до сертифікованих інженерів-геологам компанії «ГеоПлан».

Чи була корисною стаття?

5 / 5. 1

Отримати консультацію з геологічних і геодезичних вишукувань, а також аерофотозйомки та буріння свердловин Ви можете у наших фахівців

+38 (093) 917-30-30|+38 (068) 917-30-30

Або замовте

зворотній дзвінок