Геологія і геодезія Донецька і Донецької області

  • Головна
  • Блог
  • Геологія і геодезія Донецька і Донецької області
Сьогодні на зв`язку
Лелека Дмитро Ведучий спеціаліст

Донецька область розташована на південному сході нашої країни, частково охоплюючи кордони Росії і України. Південь області має вихід до морських територій Середземноморського басейну. Адміністративно-територіальний устрій області включає 28 міст, 17 сільських районів з великою кількістю сіл і СМТ. Адміністративно-обласним центром є Донецьк, а до міст обласного значення належать Єнакієве, Макіївка, Торез, Слов'янськ, Маріуполь, Красноармійськ, Горлівка, Авдіївка, Краматорськ та інші. Донецька область вважається однією з великих областей України за чисельністю населених пунктів і населення.

Звертайтесь в компанію «ГеоПлан»,та наша злагоджена команда вирішить навіть найскладніші задачі в Києві та по всій Україні

отримати консультацію

Територія області в східно-західному напрямку має пологий нахил, але рельєф переважно рівнинний. Абсолютні позначки вододільних просторів варіюються в межах 240-260 м на сході і зі зменшенням на західній стороні з 180 до 160 м. Максимальна абсолютна відмітка - 272 м, вододіл пос.ім. Кірова, мінімальна - 65,3 м, меженний рівень в с. Суворове у р. Кривого Торця. Територіально область розчленована річковими долинами, балками, розташованими радіально до південно-східної і центральної вододільній частини області. Глибина розчленування до 150 м із зменшенням на захід до 100 м.

Структурна характеристика рельєфу області та грунтів

Докембрійські та магматичні поклади глибоко залягають в Дніпровсько-Донецькій западині, характеризуються потужністю до 20 км. Великі родовища солей і кам'яного вугілля відносяться до порід пермського і кам'яновугільного періодів. Лесовидні суглинки і леси містяться в вододілах і терасах річок. Притоки і тераси р. Сіверський Донець характеризуються вмістом алювіальних порід, відкладів з покладами елювіального, делювіального типу, а також є ділянки порід мезозойської системи.

Породи четвертинного типу характеризуються потужністю від 1 до 50 м і більше. Центральна частина території (в районі донецького басейну), розташована на Приазовському щиті, в який входять котловани, западини, купола і Головна Антиклиналь. Кам'яне вугілля поширене повсюдно, як і інші породи.

На заході і південно-східній території повсюдно поширені поклади неогенової і палеогенової структури (мергелі, пісковики, вугілля буре, кам'яне, каолін, і інші). Четвертична система складається з міцних суглинків делювіального типу. Річкові долини, балки формують рельєф всій Донецькій області, де також є велика кількість кар'єрів, териконів і інших форм антропогенного походження.

Центральна територія Донецької області характеризується горбистим рельєфом, ускладненим річковими долинами, ярами і балками. Яри, балки і русла на заході схильні до активних процесів ерозії, а в деяких місцях відбуваються зсуви техногенного виду. На ній широко розвинені пісковики, вапняки, аргіліти і кам'яне вугілля. Ерозійним активним процесам схильні русла річок, до основних з яких прилягають п'ять терас, до менш великих - до двох. Стрімкий процес зсувів пов'язаний із затопленням поверхні і підйому ґрунтових вод через видобуток корисних копалин. Тому на території області необхідно проводити інженерні вишукування, якщо планується зведення будівельних об'єктів, реконструкція, благоустрій, прокладка комунікацій, агрономічні та інші роботи. І варто зазначити, що зсувний процес безпосередньо пов'язаний із здійсненням будівництва біля річок, на схилах або уздовж балок.

В районі Артемівська широко поширені відклади мезозойського, пермському-палеогенового і неогенового періодів. Район багатий на родовища кам'яної солі. Відклади характеризуються високим ступенем просідання під тиском. Зсувні процеси здатні спровокувати близько залягаючі до поверхні неогенові і пермські породи.

Геолого-геодезичні проблеми

Антропогенне інтенсивне перетворення з освоєнням земель призвели до змін ландшафтів території Донецької області. На ній відзначаються небезпечні геологічні процеси:

  • яружно-балочна (схилова) ерозія;
  • морська абразія;
  • зсуви, оползні;
  • карст і інші.

Варто відзначити, грунти всієї території області зазнали техногенних змін, що призвело до їх деградації і забруднення. Непоправної шкоди протягом двох сотень років нанесло видобуток вугілля і корисних копалин. Безперервний процес привів до зневоднення, внаслідок якого відбувся перетин і виснаження підземних водоносних горизонтів.

У південній частині області поширені зсуви, що охоплюють узбережжя Азовського моря, і круті схили річок Сіверський Донець, а також притоках північної частини. Також на крутих річкових схилах і великих балках відзначаються поодинокі зсувні процеси. Всього на території Донецької області налічується зсувів в кількості 189.

Гідрологічний морський режим істотно впливає на інтенсивність абразивного процесу. Визначення параметрів абразії і пляжу проводиться за результатами спостережень 29-ти абразійних створів. Поширення порід, здатних до карстоутворення, охоплює площу до 3 102 км² Донецької області, що становить 11,7%. В каталозі розвитку карстових процесів представлено 386 форм карсту. Підтоплених ділянок області налічується понад 23 тис. Га площі, а загальна площа територій з просідаючими поверхнями під гірничими виробками займає більше 2 тис. км² в межах області.

Для проведення будівельних, ландшафтно-дизайнерських робіт, інших дій на схилах території Донецька і області необхідно дотримуватися рекомендацій фахівців:

  • Проводити інженерно-геологічні вишукування за профілем лесових, дисперсних відкладень, щоб своєчасно запобігти просадочні процеси і зсуви.
  • При закладці багаторічних садів, сільськогосподарських і ландшафтно-дизайнерських роботах необхідно використовувати обладнання для свердловин на різні глибини. Це дозволить оперативно визначити фізико-механічні властивості порід, ймовірність загрози підтоплення, деформації поверхонь через грунтові просадки в місцях поширення дисперсних порід і лесових відкладень.

При необхідності провести геодезичні, геологічні вишукування, слід звертатися в нашу компанію з кількох причин. У нас в наявності є сучасне обладнання, штат висококласних фахівців з багаторічним досвідом в даній сфері. З усіх питань можна проконсультуватися за телефонами компанії в зручний час.

Чи була корисною стаття?

0 / 5. 0

Отримати консультацію з геологічних і геодезичних вишукувань, а також аерофотозйомки та буріння свердловин Ви можете у наших фахівців

+38 (093) 917-30-30|+38 (068) 917-30-30

Або замовте

зворотній дзвінок