Запорізька область займає південну частину Східно-Європейської платформи. З точки зору геології територія розташовується на кристалічному масиві південно-східної частини Українського щита, на півночі Причорноморської і південному заході Дніпровсько-Донецької западин.
Звертайтесь в компанію «ГеоПлан», та наша злагоджена команда вирішить навіть найскладніші задачі в Києві та по всій Україні
отримати консультаціюРельєф східної частини України являє собою степову зону. Це полого-холмиста рівнина, розташована в межах Причорноморської западини і двох пагорбів: Азово-Придніпровського та Донецького. Поверхня регіону з абсолютними висотами від 16 до 285 м розчленована долинами з пологими схилами:
На геодезичній мапі рівнинний ландшафт доповнюють довгі вузькі піщані коси, які простягаються вздовж узбережжя і намиті Азовським морем.
Нижня межа четвертинної системи проходить по підошві Березанського кліматоліта. Дослідженнями зафіксовано плащеподібне залягання опадів антропогену на підстилаючих породах, поширених по всьому регіону. На основному масиві території підстилаючі шари представлені червоно-бурими глинами пліоцену. На інших ділянках - породами кристалічного фундаменту крейдяної, палеогенової та неогенової ери. Потужність четвертинних накопичень - 20-40 м, в межах Приазовського виступу - 10-20 м.
Континентальний покрив антропогену належить до лесової формації позаду льодовикової зони. Серед фацій виділяють дві групи відкладів:
Літологічно субаеральна товща не витримана по площі і в розрізі. На Приазовському виступі і прилеглих до нього районах, часто зустрічаються щебінь і гравій кристалічних порід в нижніх частинах розрізу. На південному заході регіону в формуванні товщі беруть участь подові накопичення елювіального, еолово-делювіального і озерного генезису.
Континентальні субаквальні накопичення антропогену представлені алювіальними галечниками, конгломератами, пісками, супісками, глинами і суглинками терасових відкладень річкових долин, виражених в рельєфі або похованих. Еолові освіти, складені пісками, зустрічаються тільки по долині р. Вовча. Делювіальні відклади приурочені до балкових та річкових схилів.
У складі четвертинної системи виділяють голоцен і плейстоцен, який складається з трьох відділів:
Умови геології Запоріжжя сприяють розвитку складних грунтів на лесових відкладеннях з глибиною залягання 30-40 метрів, а також глинистих ґрунтів, суглинків і пилуватих пісків з сильно мінливими властивостями в залежності від сезону.
Це збільшує важливість проведення геології та геодезичних вишукувань з вивченням несучих здібностей, а також фізико-механічних властивостей грунтів і грунтових вод. Нехтування геодезичними зйомками і гідрогеологічними роботами на ділянках, які забудовуються, гарантує передчасні деформації будівель і просідання грунтів.
Геодезична карта регіону демонструє ділянки поширення небезпечних геологічних явищ:
Активний розвиток зсувів, зафіксований повітряними зйомками, провокується веденням господарської діяльності без дотримання належних інженерних та екологічних заходів щодо освоєння територій. Поширення зсувів загрожує безпеці населення та інфраструктури. Кількість зсувних ділянок постійно змінюється за рахунок ліквідації, злиття або формування нових процесів під впливом природних і техногенних факторів.
Прискоренню темпів абразії в останні десятиліття сприяла підвищена активність господарської діяльності:
Ділянки узбережжя, представлені лесово-суглинними грунтами, піддаються абразивним процесам в більшій мірі, ніж ті, що складені вапняками.
Південний захід регіону характеризується утворенням яружно-балкових мереж, особливо за течією Дніпра до річки Молочної, біля витоків якої розвинений площинний змив.
Процеси засолення і карстоутворення спостерігаються по берегах річки Молочної і на південному заході Запорізької області. Тут же і в розташованих поруч районах Енергодару, Якимівки, Охрімівки розвинені процеси просідання грунту.
Грунтуючись на результатах досліджень з гідрогеологією, геодезичними вимірами і зйомками, інженери компанії «ГеоПлан» рекомендують буріння свердловин для оцінки ґрунтових пластів Запоріжжя.
1. Зведення будівель на лесових основах вимагає правильної оцінки умов і особливого підходу, що враховує поверхневе залягання грунтових вод. На основі місцевої геології, геодезії та вимог ДБН В.2.1-10-2009 для інженерних вишукувань рекомендується буріння мінімум 1 свердловини на всю глибину залягання шару поверхневих опадів. Кількість проколів залежить від площі забудовуємої ділянки, але не менше 4 по периметру.
2. Інженерні вишукування зі зйомками по всьому профілю дисперсних утворень при проведенні на схилах будівельних або ландшафтно-дизайнерських робіт необхідні для запобігання розвитку зсувних і просідаючих процесів. Крім геодезичної зйомки, вишукування передбачають свердловинне буріння на різні глибини із закладкою шурфів.
3. Для визначення фізико-механічних властивостей, схильності до просідання ґрунтових шарів і глибини залягання підземних вод також потрібне буріння свердловин. Глибина та їх кількість залежать від умов конкретної ділянки.
Рекомендаціями визначаються основні принципи вивчення умов геології, види геодезичної зйомки і методи проведення інженерних вишукувань в Запоріжжі, Мелітополі, Приморську або Молочанську.
Вишукування з геодезією, зйомками, вивченням ґрунтових шарів і підземних вод швидко і недорого виконає компанія Geoplan на ділянках будь-якої складності. На локаціях з лесових підставами або зсувними процесами, крім обов'язкових досліджень, ми визначаємо:
В процесі інженерних вишукувань і геодезії ми виконуємо топографічні зйомки, випробування і розрахунок коефіцієнта надійності грунтів. На підставі зібраних даних і отриманих результатів вибирається інженерний захист ділянки. Вишукування в Запоріжжі - це не примха. Це гарантія довговічності об'єкта.
Отримати консультацію з геологічних і геодезичних вишукувань, а також аерофотозйомки та буріння свердловин Ви можете у наших фахівців
+38 (093) 917-30-30|+38 (068) 917-30-30
Або замовте
зворотній дзвінок