Без чіткого розуміння геодезичної і геологічний специфіки як в самих Сумах, так і всієї Сумської області в цілому неможливе проведення ніяких інженерно-геологічних робіт.
Геологія Сумської області досить складна і вимагає цілого ряду таких робіт, як буріння, а також геодезичні (в першу чергу) вишукування. Без цього буде неможливим використання кожної окремо взятої території для будівництва або з будь-якої іншою метою.
Звертайтесь в компанію «ГеоПлан», та наша злагоджена команда вирішить навіть найскладніші задачі в Києві та по всій Україні
отримати консультаціюОписуваний район приурочений до Дніпровської низовини і відрогів Середньоросійської височини. Останні займають в основному його східну і південно-східну частини, а також невелику ділянку на північному сході. Геодезичні дослідження показують, що найбільші абсолютні висоти (до +236 метрів) спостерігаються на сході, в межах плато, а мінімальні (+109 метрів) приурочені до долини р. Псел на півдні території.
Геологія району така, що його оголеність нерівномірна, а більшість корінних оголень розташоване в його східній і південно-східній частинах. На ділянках для будівництва як в самих Сумах, так і всієї і області переважають лесовидні суглинки і супіски. У північній частині Сумської області можна зустріти крейдяні відкладення, а в річкових долинах - небезпечне поєднання піску з лінзами з глини і супіски.
Четвертинні відкладення на території області залягають майже суцільним покривом, хоча був відсутній лише на ділянках крутих схилів, які зазнали розмивів через вод. геодезичні дослідження свідчать, що вони представлені поряд генетичних, а також литологических типів і комплексів, які в своєму поширенні тісно пов'язані з певними формами рельєфу. Поширення їх в межах листа показано на карті «Геологія четвертинних відкладень» (див рис.1-З). На площі розвитку аллювия і відкладень дніпровського льодовика покривні лесові породи відсутні.
Ніжньочетвертинний алювій залягає в основі 4-ої надзаплавної (моренною) тераси р. Сейм на розмитій поверхні верхньокрейдових або палеогенових порід. Складається такий алювій сірими і світло-сірими дрібно і середньозернистими, а іноді різнозернистими кварцовими пісками з прошарками глин. Геологічна потужність алювію становить від 5 до 17,5 метрів.
Геологічні вишукування показують, що середньочетвертинні льодовикові відклади поширені повсюдно в межах 4 надзаплавної тераси. Залягають вони на нижньочетвертиному алювії або верхньонеогенових породах, а перекриваються дніпровської мореною і надморенним флювіогляціалом.
Представлені дані відкладення грунту в основному блакитно-сірими і сірувато-палевими тонко- шаровими алевритами, в товщі яких вельми часто спостерігається уславився гумусовидних алевритистих суглинків.
Механічний склад алевритів характеризується такими середніми змістами фракцій (в%):
Потужність льодивиково-озерних відкладень грунту досягає 27, а в середньому становить 17 метрів.
Еолово-делювіальні і елювіальні відклади грунту на плато і пліоценовій терасі розвинені на півдні і південному сході району на підвищених ділянках плато, а також на невеликій ділянці високої тераси. Представлені ці відкладення повним комплексом лесових порід від нижньо і до верхньочетвертиних відкладів. Залягають вони на корінних відкладах і складають всю товщу четвертинних утворень.
Сучасними четвертинними утвореннями на описуваної території є алювіальні відкладення заплав річок і балок потужністю від 1,6 до 23,6 метра. Ці відкладення грунту представлені пісками, суглинками, торфом і мулами. Вони є дюнними пісками, (які розвинені досить незначно в межах 1 надзаплавної тераси річок Сейм і Псел) і сучасним ґрунтовим шаром.
Рис.2.Геологічний розріз Сумської області по лінії Толстов - Суми - Нова Січ
Рис.3 Умовні позначенні до рис.1-2
До таких проблем на території Сумської області відносяться залягання грунтових вод на малих глибинах, що разом з широким розповсюдженням лесовидних суглинків і лесів підвищує ризик підтоплення ,як самої ділянки під будівництво, так і вже наявних будівель.
Геодезичні дослідження і топографічна зйомка вказують на складний рельєф області, що утруднює будівництво та ландшафтне облаштування. На території області нерідкі ділянки місцевості з крутизною схилів понад 100-150.
Інженерно-геологічні роботи в Сумах і області може ускладнювати значна глибина промерзання грунту , що ускладнює монтаж інженерних комунікацій, ландшафтне облаштування ділянок і агрономічні роботи в цілому. Це варто враховувати, якщо потрібно замовити буріння грунту.
Також в регіоні спостерігається висока ймовірність прояву зсувних процесів, які нівелюють саму можливість будівництва та іншої господарської діяльності на обраному ділянці, тому топографічна зйомка і додаткові геодезичні дослідження можуть бути вкрай необхідними.
З огляду на складну геологію з Сумах і області, можна дати наступні рекомендації перед господарським освоєнням ділянки (або плануючи його для будівництва):
Спираючись на вимоги ДБН В.2.1-10-2009 та геологію місцевості можна рекомендувати замовити буріння хоча б 1 свердловини для інженерно-геологічних вишукувань на всю глибину залягання шару поверхневих відкладень. Для Сумської області це (як правило) глибини грунту від 20 до 60 метрів. Кількість свердловин залежить від площі забудовується ділянки, але не менше 4 по периметру.
При проведенні робіт на схилах необхідно проводити інженерно-геологічні вишукування.
Вони будуть потрібні для визначення фізико-механічних властивостей ґрунтів і глибини залягання грунтових вод. Адже саме від цих чинників залежить стійкість порід на схилах.
Замовити буріння таких свердловин на різні глибини потрібно для визначення фізико-механічних властивостей відкладень в зв'язку з загрозою можливого підтоплення та деформації поверхні через можливу просідання грунту при підтоплення, зайвому зволоженні або промерзанні увлажненного грунту.
Отримати консультацію з геологічних і геодезичних вишукувань, а також аерофотозйомки та буріння свердловин Ви можете у наших фахівців
+38 (093) 917-30-30|+38 (068) 917-30-30
Або замовте
зворотній дзвінок