Геологія і геодезія Полтави і Полтавської області

Сьогодні на зв`язку
Лелека Дмитро Ведучий спеціаліст
Геологія і геодезія Полтави і Полтавської області

Без чіткого розуміння інженерної та геологічної специфіки ,як в самій Полтаві , так і всієї Черкаської області в цілому неможливе проведення ніяких геологічних, геодезичних та інженерних вишукувань , а також робіт з буріння свердловин. Геологія Полтавської області досить складна і вимагає цілого ряду геодезичних , інженерних і бурових робіт перед початком використання кожної окремо взятої території для будівництва або з іншою метою.

Звертайтесь в компанію «ГеоПлан», та наша злагоджена команда вирішить навіть найскладніші задачі в Києві та по всій Україні

отримати консультацію

Геологічні особливості в Полтаві і Полтавській області

В межах даної території відкладення четвертинної системи покривають суцільним «плащем» все більш давні утворення і відсутні тільки на крутих і обривистих схилах, а також в місцях виходів до четвертинних порід на «денну» поверхню.

Геологія області така, що поширення окремих генетичних типів четвертинних відкладень і їх потужності знаходяться в тісному взаємозв'язку з геоморфологічними будовою території області (див. Рис.1). У віковому ж відношенні в Полтаві і області виділяються ніжньочетвертинні, середньо та верхньочетвертинні і сучасні відкладення, а також ряд їх об'єднаних комплексів.

Центральна частина Лівобережної України, до якої відноситься Полтавська область, розташовується в межах Придніпровської низовини.Сучасний рельєф Полтавщини сформувався під впливом ендогенних і екзогенних сил Землі головним чином протягом кайнозойської ери (60 - 70 млн. Років до нашої ери).

Геодезичні дослідження показали, що основні риси були закладені в неогенових період нашої ери після поступового відступу на південь Харківського моря і формування річкової мережі трохи більше підвищуються над ними. Заплавні тераси складені річковими пісками, заплавними суппісками та суглинками, болотними мергелистими суглинками, мулом, торфом і сапропелем.

Інженерно-геологічна будова схилів річкових долин характеризується древніми зниженнями рельєфу у вигляді похованих западин, які заповнені лесових грунтами, що значно впливає на ґрунтові води.

Самі грунтові води в западинах мають підвищений напірний гідравлічний градієнт в порівнянні з іншими ділянками схилу. А це призводить до інтенсивного розвитку суфозії лесових грунтів в межах западини і (як наслідок) переводить їх у категорію «слабких» і високо деформованих ґрунтів. Це явище є головною передумовою виникнення зрушень в межах схилів річкових долин (див. Рис.2).

При проведенні проектування і будівництва на зсувонебезпечних схилах слід враховувати наявні западини в водотривкому шарі. Проводячи геодезичні роботи, інженерні вишукування і буріння,такі западини треба обов'язково виявляти, класифікувати і визначати фізико-механічні властивості грунту з урахуванням особливостей гідрогеології западини.

Особливості геоморфологічної та геологічної будови територій в Полтаві і області пов'язані зі специфікою формування лесових і лесоподібних ґрунтів в період відступу валдайського льодовика. Геодезичні дослідження показують, що лесові породи світлого кольору чергуються з відкладеннями лесоподібних порід, які мають темно-коричневий або коричневий колір.

Рис.2 Карта оползней Полтавской области

Рис.2 Карта зсувів Полтавської області

Інженерні та геологічні проблеми в Полтаві і області

Геодезичні та інженерні реалії Полтавщини такі, що більшість схилів в регіоні відносяться до зсувонебезпечних і зсувних (у всьому винні, в тому числі, і підземні води). Спроба будівництва на наявних вільних майданчиках без проведення протизсувних заходів (в першу чергу, це основа всіх основ - буріння) це сприяє активізації зсувів. А сама геологія регіону така, що широке поширення в Полтаві і області також мають лесові і лесоподібні грунти, що ускладнює спроби великого будівництва і без такого явища, як інженерні вишукування, тут теж не обійтися.

Геологічна будова значних територій Полтавщини характеризується наявністю древніх знижень рельєфу у вигляді похованих западин, які заповнені лесових грунтами.

З огляду на геологію області можна зробити наступні рекомендації:

  • Спроби будівництва будинків і зведення інших споруд на лесових грунтових основах все ще є досить складною проблемою.

У всьому винні неглибоко залягаючі грунтові води і потужність геологічного шару (на жаль, така геологія регіону). Спираючись на вимоги ДБН В.2.1-10-2009 та геологію місцевості можна рекомендувати проводити буріння хоча б 1 свердловини для інженерно-геологічних вишукувань на всю глибину залягання шару поверхневих відкладів. Для Полтавської області це (як правило) глибини порядку 25-40 метрів. Кількість свердловин залежить від площі забудовується ділянки, але не менше 4 по периметру.

  • Стійкість схилів залежить від фізико-механічних властивостей ґрунтів і глибини залягання грунтових вод.

Для визначення цих характеристик також необхідне устаткування інженерно-геологічних свердловин. Глибина і кількість залежать від конкретних умов ділянки.

  • Ландшафтно-дизайнерські роботи однозначно вимагають обладнання свердловин.

Проведення ландшафтно-дизайнерських робіт, закладання багаторічних садів і інші агрономічні роботи вимагають обладнання свердловин на різні глибини для визначення фізико-механічних властивостей відкладень в зв'язку з загрозою можливого підтоплення та деформації поверхні внаслідок просідання грунту.

Чи була корисною стаття?

0 / 5. 0

Отримати консультацію з геологічних і геодезичних вишукувань, а також аерофотозйомки та буріння свердловин Ви можете у наших фахівців

+38 (093) 917-30-30|+38 (068) 917-30-30

Або замовте

зворотній дзвінок