Територія Харківщини розташовується на північному сході України і частково займає відроги Середньоросійської височини. З точки зору, що вивчає рельєфні особливості, геоморфології - це рівнинні простори з розвиненою яружно-балочної мережею і зниженням в сторону річок Дон та Дніпро.
Короткі північні хребти, що відходять від гірського ланцюга Донецького кряжа, визначають геоморфологію в південній частині регіону. Стик великих структур з висотними перепадами і неоднорідним характером будови впливає на геологію і геодезію Харкова і області.
За підсумками досліджень геодезичних і геологічних умов регіону під будівельні об'єкти були виділені основні вікові накопичення гірських порід:
Вирубка лісів сприяла розвитку ярів і балок, приурочених до річкових долинах і домінуючих на території Харкова та обласних центрів. Практично суцільний чохол континентальних четвертинних відкладень, що залягають на верхньокрейдяних, палеогенових і неогенових породах, покриває поверхню регіону.
Найбільш поширеним в Харкові і області антропогенним накопичень властиво генетичну різноманітність, представлене численними типами:
Різноманітність антропогенних накопичень продовжують комплексні комбінації з колювіальні, делювіальних, еолових, елювіальний, алювіальних, пролювіальних і озерно-болотних генетичних типів.
Широко поширені в Харкові і обласних центрах наземні або субаеральні утворення покривають суцільним чохлом вододільні ділянки, схили гір і низин. Потужність субаеральних накопичень залежить від геоморфологічного і геоструктурної будови району поширення і коливається від 0,2 до 50 м.
Товщина субаеральних шарів збільшується на терасових утвореннях і скорочується на вододілах або в місцях неотектонічних випуклостей через розмив порід . Максимальні величини спостерігаються на ділянках акумулятивних рівнин. Абсолютні позначки підошви четвертинних відкладень змінюються від +70 м в долині р. С. Донець до +190 м на вододілах в північній частині регіону.
Наземні утворення характеризуються чітким перешаруванням еолових, еолово-делювіальних лесових порід і елювіальних ґрунтів. Ритмічність в будові лесово-ґрунтової товщі вказує на зміни погодних умов в процесі формування четвертинного покриву. У період зледеніння накопичувалися леси і лесовидні суглинки, які ставали субстратом для формування грунтів при чергуванні холодного і теплого клімату.
Проблемні для об'єктів будівництва в Харкові геологічні явища включають в себе: зсувні обвали, утворені водотоками або ерозією ярів, карстові порожнечі, розмиви грунтів.
1. Спостерігати за розвитком зсуву масивів гірських порід можна по берегах річки Сіверський Донець. Зсуви різних розмірів добре видно на правобережжі в районі м. Зміїв. У палеогенових глинах формується поверхня ковзання найбільш поширених зсувів стиснення, кількість яких в Харкові і області перевищує 1600 одиниць.
2. Поширеність підтоплень, які спостерігаються на площі 0,122 тис. Км, становить в регіоні 0,38%. У Харкові та області підтоплено 68 населених пунктів.
3. Карстові утворення стикуються з карбонатними юрськими породами. Розвиваються карсти в мергельно-крейдяних відкладеннях і займають площу в 31,34 тис. Км2 або 99,8% регіону.
4. Розвинена в регіоні яружно-балочна мережа стикується з річковими низинами і місцями виходу на поверхню лесовидних суглинків. Як і у річок у древніх ерозійно-акумулятивних рельєфних форм є заплави і тераси.
5. Легко розмивні водою лесовидні суглинки пов'язані з пологими безстічними зниженнями рельєфу округлої форми. Називають замкнуті рельєфні зниження з діаметром до 100 м і глибиною до 2 м «степовими блюдцями». При заповненні водою вони довгий час не висихають і провокують перезволоження грунту. Схильні до просідання лесові ґрунти займають 66,38% площі Харкова.
Зіткнутися з небезпечними геологічними явищами при зведенні капітальних об'єктів можна в Харкові, Вовчанську, Балаклії або Краснограді. Геодезичні дослідження з вивченням геології виконують, щоб не допустити проблем, пов'язаних з осіданням або перезволоженням ґрунту.
На основі висновків геологічних і геодезичних досліджень для всебічної оцінки грунтів рекомендується проводити свердловинне буріння.
1. Близьке до поверхні залягання підземних вод та потужність геологічного шару ускладнюють зведення об'єктів на лесових підставах. Тому з урахуванням місцевої геології і діючих стандартів рекомендується проведення інженерно-геологічних вишукувань з бурінням хоча б 1 свердловини на всю глибину залягання шару поверхневих відкладень. Залежно від ґрунтових властивостей, діаметра шурфу, ландшафту і результатів діагностики обраної будівельної ділянки глибина буріння може варіюватися від 4 до 30 м.
2. Проведення геолого-геодезичних вишукувань по всьому профілю лесових і дисперсних відкладень при виконанні різнопланових будівельних або ландшафтно-дизайнерських робіт на схилах запобігає розвитку зсувів і осідань.
3. Буріння свердловин на різні глибини потрібно при закладці багаторічних садів, проведенні ландшафтно-дизайнерських та інших агрономічних робіт. Вивчення фізико-механічних властивостей відкладень обумовлено загрозою підтоплення та деформації поверхні грунту в районах поширення лесових відкладень і дисперсних порід.
Рекомендаціями визначаються основні принципи вивчення геології і методи проведення геодезичних вишукувань в Харкові і області.
Геодезичні дослідження з вивченням геології під будівельні об'єкти можна замовити за розумною ціною в компанії «ГеоПлан». Щоденне дослідження земних надр принесло нам знання про геодезичних особливості та геології всіх областей України.
На вкритих карстами, лесових суглинками і балочно-яружно мережами ландшафтах Харківщини кожен грунтовий масив має свої плюси і мінуси. В ході досліджень під капітальні об'єкти ми виконуємо:
Ціна пошуків залежить від рельєфних особливостей об'єкта, кількості свердловинних буріння, складності геодезичної зйомки та інших факторів. Замовляйте безкоштовну консультацію і дізнавайтеся подробиці.